Святой источник
    Вход Регистрация
Специалист по обустройству родников, святых источников

Канон Пресвятой Богородице в честь иконы Ея Феодоровская

Автор: Аленка
Опубликовано: 2 октября 2011 г. 19:38, посмотрело: 6282
Божия Матерь

Канон Пресвятой Богородице в честь иконы Ея Феодоровская

Песнь 1

Ирмос: Отверзу уста моя, и наполнятся Духа, и слово отрыгну Царице Матери, и явлюся, светло торжествуя, и воспою, радуяся, Тоя чудеса.

Отверзый ум разумети Писания учеником Твоим, Господи, отверзи ныне и наша сердца к разумению величия Твоего и Матери Твоея, да с Нею боголепно прославим Тя.

Отверсти толкущим двери милосердия Твоего обетовавый, Владыко наш, отверзи нам утробы человеколюбия Твоего, имея на сие молящую Тя Ходатаицу.

Отверсто иногда бысть молитвою Илииною небо, ради беззаконновавшаго Израиля заключенное, отверст да будет и нам, грешным, вход в Небесная предстательством Твоим, Богородительнице.

Отверзшая рождеством Твоим врата вечная, Богородительнице Пречистая, отверзи предстательством Твоим заключенныя сердец наших двери, да Сын Твой и Бог наш внидет и освятит я.


Песнь 3

Ирмос: Твоя песнословцы, Богородице, Живый и Независтный Источниче, лик себе совокупльшия, духовно утверди в Божественней Твоей славе венцев славы сподоби.

Твоего плотскаго еже на земли смотрения да незабвенно устроиши воспоминание, дал еси нам, Владыко, икону Твою и Рождшия Тя, темже, взирающе на оную, молим Тя: руководи нас к познанию и люблению Тебе, воплощеннаго Бога и Спаса душ наших.

Твоея Пренепорочныя Матере всечестный образ любовию объемлюще, из глубины души взываем к Тебе, живущему на Небесех: начертай на сердцах наших красный образ добродетелей Ея, да величаем Тя, Господа и Спаса нашего.

Твой всечестный образ, Владычице, любезно на земли приемлюще, зовем к Тебе, сущей во славе Небесней, да присно ходатайствуеши нам благодать мыслити и творити достойная Твоего величия, еже сотвори Тебе Сильный.

Твоих благодеяний воспоминание, творимое днесь, движет сердца наша со устнами к благохвалению Твоему, Владычице, но сотвори, да и красный лик Твоих добродетелей привлечет сердца наша к люблению и подражанию оных.


Седален, глас 3:

Сии людие устнами чтут Мя, сердце же их далече отстоит от Мене,— рече иногда Господь Вседержитель ко иудеем, един внешний вид благочестия являющим. Но да и мы не туюжде с ними часть и осуждение восприимем, братие, всячески блюдемся дел, подобных лицемерию. Сего ради празднующе и всечестный сей праздник, да не явимся извне точию благоговейны, внутрь же уду зли и нечестивии пред Испытующим сердца и утробы, в простоте сердца поклонимся Ему, якоже Сам рече, Духом и истиною, да тако будем подражатели Пресвятей Деве, в Нейже не глас точию, но паче душа величаше Господа и Дух радовашеся о Бозе, Спасе Своем.
Слава, и ныне:

Покрова Твоего Божественнаго, Пречистая Богородице Владычице, да не отъимеши от рабов Твоих, молят Тя угодники Сына Твоего: великомученик Феодор Стратилат и преподобнии чудотворцы, страны сея Костромския и Галицкия заступницы, ихже моление приими и помилуй нас.


Песнь 4

Ирмос: Седяй в славе на Престоле Божества во облаце легце, прииде Иисус Пребожественный Нетленною Дланию и спасе зовущия: слава, Христе, силе Твоей.

Седяй одесную Престола величествия на высоких, снизшел еси к дольнейшим странам земли и, вселився во чрево смиренномудрыя Матере Девы, явил еси мирови, яко Ты призираеши на смирение рабов Твоих и даеши им благодать Твою, еяже да и мы сподобимся, даруй нам быти ревнители смиренномудрыя Твоея Матере.

Седяй на рамех Херувим и Серафим, благоволил еси плотию седети на объятиих Чистейшия Отроковицы, да сим покажеши нам, яко Ты, Святе святых, обитаеши в сердцах единых любителей чистоты и целомудрия, егоже рачители и нас покажи молитвами рождшия Тя.

Седящему во славе на Престоле Божества сподобилася еси Матерь быти, ради изящнейшия чистоты и смиренномудрия, ихже любители и нас покажи молитвами Твоими, да и мы сподобимся части, уготованной рачителем чистоты и смиренномудрия Твоего.

Седети во славе Сына Твоего сподобившаяся, Пренепорочная Дево, не престай молящи благость Его, да и мы, взирающе на образ святыя жизни Твоея и оному нашим жительством сообразующеся, тояжде славы на Небесех будем причастницы.


Песнь 5

Ирмос: Ужасошася всяческая о Божественней славе Твоей: Ты бо, Неискусобранная Дево, имела еси во утробе над всеми Бога и родила еси Безлетнаго Сына, всем воспевающим Тя мир подавающая.

Ужасахуся и смущахуся костромстии жителие, мневше знамение Твоего о них промысла, икону Матере Твоея, во пламени сгоревшу, но сие смущение пременил еси в радость, Господи, показав им абие образ сей, от огня и пепела невредим. Сице да и мы, по обуревающих нас искушениях и напастех, присно радуемся о Твоем, еже о нас благоволении, молим Тя, Человеколюбче.

Ужасошася иногда полки нашедших на град Кострому супостатов, егда от воображения зрака лица Твоего, Господи, и Пресвятыя Твоея Матере пустил еси на сих стрелы молниины, но сей ужас да вложиши в сердца и всех, стремящихся ратоборствовати достояние Твое, молим Тя с Ходатаицею нашего избавления.

Ужасни и скорбни бывше жителие Городца, узревше икону Твою, Богомати, пренесену во град Кострому: мняху бо себе сим пренесением лишенных быти Твоего о них Матерняго благоволения, но да не и мы, таковою же иногда скорбию объяти, будем лишени знамений Твоего покровительства, не престай, Владычице, пребывающи с нами Твоею милостию.

Яко очи рабыни в руку госпожи своея, тако очи наши всегда к Тебе возводим, о Многоблагоутробная Госпоже наша и Спасительнице Всесвятая Богородице! Призри убо на ны милостивно, царствующая на Небеси с Сыном Твоим и Богом, и ущедрити ны, грешныя, потщися, яко вся Тебе возможна суть.


Песнь 6

Ирмос: Божественное сие и всечестное совершающе празднество, Богомудрии, Богоматере, приидите, руками восплещим, от Нея рождшагося Бога славим.

Божественное Твое разумеем истощание, Иисусе, Боже наш, егда, взирающе на образ Матере Твоея, зрим Тя с Нею яко Младенца, руками Ея держима, темже благодаряще сему Твоему еже к нам снизхождению, молим Тя, нас ради младенствовавшаго, быти нам милостива о гресех наших.

Божественнаго Твоего воплощения еже от Девы, да присно славится таинство, даровал еси нам, Христе Царю, всечестную Матере Твоея икону с воображенным на ней видом Пречистаго лица Твоего, темже и молим Тя, Вседаровитый Господи, да даси нам присно славити воплощение Твое, имже человецы Божеству соединихомся.

Божественнаго Духа нашествие бысть на девственную утробу Твою, Богомати, егда Сына Превечнаго плотию зачала еси, Егоже да и мы в сердцах наших присно имамы, ходатайствуй нам благодать Тогожде Всесвятаго Духа, еюже бывают человецы таинственною обителию Отца и Сына.

Божественных писаний любомудрое рачение с присным во храме Господни пребыванием сотвори Тя избранный ипостасныя Божия премудрости Храм, но да и мы устроимся храмы Тогожде Бога Жива, исходатайствуй нам благодать усердно внимати и последовати Сына Твоего гласу, Иже присно во храмех Его проповедуется.

Кондак, глас 8:

Благодарственная приносяще Ти, раби Твои, Богородительнице, о всех, имиже благодеяла еси граду нашему, из глубины души взываем к Тебе и мили ся деем: не престани, Владычице, Матерними к Сыну Твоему и Богу нашему молитвами подавати вся благая и спасительная всем, верою и любовию вопиющим Ти: радуйся, Дево, христиан похвало.

Икос:

Стена еси девам, Богородице Дево, и всем, к Тебе прибегающим, ибо Небесе и земли Творец устрои Тя, Пречистая, вселься во утробе Твоей и вся приглашати Тебе научив: радуйся, столпе девства; радуйся, дверь спасения. Радуйся, Начальнице мысленнаго наздания; радуйся, Подательнице Божественныя благости. Радуйся, Ты бо обновила еси зачатыя студно; радуйся, Ты бо наказала еси окраденныя умом. Радуйся, тлителя смыслов упраждняющая; радуйся. Сеятеля чистоты рождшая. Радуйся, чертоже безсеменнаго уневещения; радуйся, верных Господеви сочетавшая. Радуйся, добрая Младопитательнице девам; радуйся, Невестокрасительнице душ святых. Радуйся, Невесто Неневестная.


Песнь 7

Ирмос: Не послужиша твари Богомудрии паче Создавшаго, но, огненное прещение мужески поправше, радовахуся, поюще: препетый отцев Господь и Бог, благословен еси.

Не служити твари паче Творца законоположивый человеком, Спасе наш, сотвори, усердно молим Тя с Богородицею, да, Духом Твоим просвещаеми, не к рукотворенным изображением относим Боголепное служение, но чрез образ Твой возносимся умы и сердцы, к Единому Тебе, отцев Богу благословенному.

Не послужиша бывшии в пещи Вавилонстей мудрии юноши бездушному истукану, но Единому Тебе, во образе Ангела посреде пламене явльшемуся Сыну Божию, поклонишася, ихже лику и части сопричти и всех, изображением сладчайшаго зрака Твоего движимых к прославлению Тебе, отцев Бога благословеннаго.

Не послужила еси Богу нравом плотских иудеев, Пренепорочная Дево, но духом и истиною, яко истинная Раба Его, покланялася еси Ему. Темже да и мы с Тобою истиннии будем поклонницы Его, ходатайствуй нам благодать, еже не в суеверном Богопочитании, но во истинном благочестии и вере служити отцев Богу благословенному.

Не послужила еси миру и суете его, Богородительнице, но, всему предпочетши единаго Бога и закон Его, была еси усерднейшая всех Раба Господня, темже и сподобилася еси послужити велией тайне Божия воплощения, яко Богоматерь, но сотвори, да и мы, отвергшеся мира и яже суть в мире, вседушно прилепимся и послужим Единому Отцев Богу благословенному.


Песнь 8

Ирмос: Отроки благочестивыя в пещи Рождество Богородичо спасло есть, тогда убо образуемое, ныне же действуемое, вселенную всю воздвизает пети Тебе: Господа пойте, дела, и превозносите Его во вся веки.

Отроча младо нашего ради спасения был еси, Безлетный Боже наш Иисусе, Егоже воображение зряще на священней иконе, усердною в Тя верою вопием Ти: буди Воспитатель, Наставник и Покровитель младенцем и отроком нашим, да и вси во истинней вере навыкнут глаголати Тебе: Господа пойте, дела, и превозносите Его во вся веки.

Отрок дванадесятолетен бывый, Иисусе, посреде старец и учителей во святилищи пребывая, послушал еси их и, совопрошася с ними, являл еси святую ревность к Божественному закону, да сим и наша отроки наставшии тщатися во время юности стяжавати духовную, яже от закона Твоего премудрость, да и они научатся сердцы и усты, словесы же и делы превозносити Тя во вся веки.

Отроки от пещи Вавилонския избавльшему Господу молися прилежно, Богоневестная Отроковице, да дарует всем, под кров Твой прибегающим, неврежденным быти от огня искушений и пламене похотей, да, тако Тобою избавльшеся, чистыми душами и нескверными устнами благословим с Тобою Единаго Избавителя Господа и превозносим Его во вся веки.

Отроковицам Твое целомудрие и чистота да будет красота и слава, чревоносящим Твое безболезненное и святое рождество да будет сладкое утешение и отрада, всем же, всякаго пола и возраста чтущим Тя, Богоневесто, добродетели Твоя да будут единым упражнением их, яко сими токмо достойне от человека прославляется Господь, живый во веки.


Песнь 9

Ирмос: Всяк земнородный да взыграется, Духом просвещаемь, да торжествует же Безплотных умов естество, почитающее священное торжество Богоматере, и да вопиет: радуйся, Всеблаженная Богородице, Чистая Приснодево.

Всякое колено Небесных, и земных, и преисподних да покланяется Тебе, яко носящему в Себе неизменный Преблаженнаго Отца Твоего образ, Иисусе. С нимиже и мы, верою просвещаеми, Тя, Истиннаго Бога, образ человеч от Девы приимшаго, боголепно величаем.

Всяка уста да заградятся суесловящих, яко несть достойно чествовати Твою и Пречистыя Матере Твоея икону, Владыко: се бо, прославив сию чудесами, научил еси достояние Твое Тебе и во образе плоти Твоея с Пренепорочною Твоею Материю прославляти и величати.

Вси роди верных, по проречению Твоему, блажат Тя, Благословенная, Христа Бога нашего Мати. С ними же и мы, верою совокуплени, благоговейно чтуще священное лица Твоего изображение, прославляем Твоя величия, иже сотвори Тебе Господь сил, с Ним же Тя величаем.

Всяк язык смертных, по достоянию, изнемогает величати Тя, над всеми превознесенную, о Богоневесто! Темже и мы, прославляюще Тя днесь, исповедуем наше крайнее неможение, но, сие исповедующе, молим Тя, да по множеству щедрот Твоих, приимеши малое сие приношение, во знамение многия любве и усердия нас, величающих Тя.

Светилен:

Свет Лица Твоего и Пресвятыя Твоея Матере явивый нам, Владыко, во всечестней иконе сей, сотвори нас, яко чада света ходити во свете заповедей Твоих, да, егда явишися во славе с Рождшею Тя, сообразны будем светлейшему солнца образу Твоея славы.





Основан в 2008 году