Святой источник
    Вход Регистрация
Специалист по обустройству родников, святых источников

Молитва Тропарь Величание преподобному Антонию Сийскому

Автор: Плаксин Олег
Опубликовано: 28 марта 2012 г. 21:41, посмотрело: 7162
Преподобные

Молитва Тропарь Величание преподобному Антонию Сийскому

Молитва


О предивный чудотворче и великий угодниче Божий, преподобне отче Антоние, пастырю наш добрый, теплый заступниче и скорый помощниче; предстояй Престолу Пресвятыя Троицы, призри милостивым оком на ны и на вся люди, благоговейне притекающыя к честному гробу твоему, в немже лежащыя святыя мощи твоя, от дний древних нетлением цветущыя и благодатию Животворящаго Пресвятаго Духа благоухающыя, исцеления от всяких недугов душевных и телесных неоскудно источают. Услыши нас молящихся тебе и чтущих святую память твою. Простри руце твои ко Владыце небесе и земли, страждущую страну Российскую от лютых безбожник и власти их да свободит, и да возставит престол православных правителей, верных рабов Его, в скорби и печали день и нощь вопиющих к Нему, многоболезный вопль да услышит и да изведет от погибели живот наш, и испроси нам оставление прегрешений наших. Моли милостиваго Бога отвратити от нас всякий гнев Его, праведно на ны движимый и сохранити не точию обитель нашу, но и вся грады и веси, и вся страны христианския, и люди живущыя в них от града и глада, от труса и потопа, от огня и меча, от нашествия иноплеменных и междоусобныя брани, от смертоносныя язвы и всякия пагубы и всякаго зла, даровати же нам вся к жизни временней благопотребная и к вечному спасению полезная. Помози нам, святче Божий, избежати пагубных сетей диаволих, препобедити соблазны мира и умертвити уды нашя сущыя на земли; отврати очи наши от суетных и прелестных вещей земных, направи же умы и мысли наша к зрению красот божественных, пренебесных и нетленных; сердца наша, недугующая страстьми греховными, исцели, да не прильпнут сластем привременным и безместным; согрей же я божественною любовию, да вожделеют истиннаго и непреходящаго блаженства, еже в Бозе. Укрепи нас ко исполнению заповедей Господних, даждь нам покаяние сердечное и умиление слезное, молитву непрестанную и трудолюбие неослабное, бодренное трезвение ума и хранение сердца, мир помыслов, чистоту желаний, правоту деяний, да избавльшеся тобою от всех враг видимых и невидимых, от всяких зол душевных и телесных, и соблюдше веру правую, надежду неотложную и любовь нелицемерную, богоугодне скончаем житие наше на земли, и прешедше в жизнь вечную, сподобимся зрети трисветлую зарю Трисияющаго Вечнаго Солнца, и в невечернем дни Небеснаго Царствия, купно с тобою и со всеми святыми, благодарне воспевати и благословляти Пресвятую Троицу, Отца и Сына, и Святаго Духа, во веки веков. Аминь.


Слушать аудио mp3 молитву преподобному Антонию, Сийскому чудотворцу:






Молитва иная


О богоблаженне и приснопамятне отче наш Антоние! Не мним тя мертва суща, аще телом и преставился еси от нас, но жив в соборе ангелов водворяешися. Моли за ны, избранниче Христов, и не презри нас верою и любовию чтущих тя, поминай нас недостойных у Престола Царя Небеснаго, тебе бо дадеся благодать молитися за ны, О, заступниче и молитвенниче наш добрый! Се бо святых мощей твоих рака пред очима нашима видима есть, сохраняй убо нас всегда от сетей вражиих; молися ко Господу о спасении душ нашых и испроси нам покаяния время и христианскую кончину безболезненну, непостыдну, мирну, да невозбранно прейдем мытарства воздушных князей и сподобимся Небеснаго Царствия со всеми угодившими Владыце неба и земли, Господу нашему Иисусу Христу, Емуже подобает всякая слава, честь и поклонение всегда, ныне и присно и во веки веков. Аминь.




Тропарь преподобному Антонию Сийскому

Тропарь, глас 1:


Желанием духовным распалився и мятежи мирския отринув, ко Единому же Богу любовию прилепился еси и, Того вседушне взыскуя, во внутреннюю пустыню отшел еси, при водах вселився, идеже во слезах и трудех пребывая многолетное время, в терпении мнозем житие ангельское проходил еси в наставлении божественнаго разума, и множество монахов собрал еси, мудре, ихже посещая, и не остави, Антоние преподобне, отче наш, Пресвятей Троице моляся от зол всяческих избавити и спасти души наша.


Слушать аудио mp3 тропарь преподобному Антонию, Сийскому чудотворцу, в исполнении хора братии Антониево-Сийского монастыря:






Ин тропарь, глас 6:


Иже воистинну на земли тя ангела и на Небеси человека Божия почтим, сию жизнь суетную оставль, яко воистинну преудобрен воин Христа Бога, на страсти душепагубныя подвизався в жизни сей суетней бдением и пощением, во всем быв образ своим учеником. Темже бо в тя вселися Пресвятый Дух, Егоже действием светло украшен, но яко имея дерзновение ко Святей Троице, поминай святую обитель сию и стадо свое, еже собра, мудре, и не забуди, якоже обещася, посещай чад своих, Антоние преподобне, отче наш.




Кондак, глас 8:


От юности, преподобне, плоть твою в постех и молитвах источил еси и крест твой взем, Христу последовал еси, темже и к вышним течение радостно совершил еси, идеже со всеми святыми Святей Троице предстоиши. И ныне стадо твое посещая, поминай чтущих пресвятую память твою, да вси благодарне вопием ти: радуйся, богомудре Антоние, наставниче пустынный.

Ин кондак, глас 3:


Христа единаго вожделев, и к Тому любовию уязвився, и Тому неотложным путем последовал еси. Всякое житейское наслаждение возненавидев, темже, яко второе солнце, чудесы сияя, и сего ради тя даром обогати Владыка, поминай нас, чтущих пресветлую память твою, да зовем ти: радуйся, Антоние преподобне отче наш.




Величание


Ублажаем тя, преподобне отче Антоние, и чтим святую память твою, наставниче монахов и собеседниче ангелов.


Память преподобному отмечается 7 (ст. стиля) или 20 декабря





Основан в 2008 году